Hasło
silvers
Definicja
Niektórzy ludzie mianem silversa (niekiedy żartobliwie) określają osobę dojrzałą: kogoś, kto zwykle skończył już 50. lat i jest aktywny, pełen życia, gotowy do podejmowania nowych wyzwań, uczenia się nowych rzeczy.
Przykłady użycia

Jak to jest być silversem? Bycie "starym" to często po prostu wybór ludzi (Źródło)


Kim jest silvers? Przedstawmy definicję „dojrzałego kandydata”, czasami też nazywanego „silversem”. W zależności od źródła zmieniają się widełki wiekowe tej grupy zawodowej. Mogą to być osoby powyżej 55., 50., lub nawet 45. roku życia. Pamiętając o tej rozbieżności, spójrzmy, jak wygląda ich sytuacja w statystykach. Główny Urząd Statystyczny podaje, że ponad 10 milionów Polaków to osoby pomiędzy 45. a 65. rokiem życia. (Źródło)

Ja należę do grupy Silversów (no prawie:-), pracowników 50+, o których zaczyna być głośno zawodowo. I choć akurat w moim przypadku nazwa Silvers nie jest adekwatna bo nie mam jeszcze siwych włosów :), to mimo to mocno identyfikuję się z tą grupą. (Źródło)

Jestem silversem, pracuję zawodowo od ponad trzydziestu lat, z czego przeszło dwadzieścia zajmuję się zarządzaniem. Od kilku borykam się z brakiem stałego zatrudnienia i funkcjonuję od zlecenia do zlecenia, a to nie jest proste ani komfortowe. Nie będę przytaczał statystyk, ile spersonalizowanych CV wysłałem, ani jakich innych narzędzi użyłem, aby znaleźć pracę. Nie w tym rzecz, korzystałem ze wszystkich. Bezskutecznie. (Źródło)

Silversi, czyli osoby 50+ – jacy są? (Źródło)


Okazuje się jednak, że sytuacja na rynku pracy zmienia się. Liczba ogłoszeń na OLX Praca skierowanych do osób 50+ zwiększa się z miesiąca na miesiąc, a przeprowadzone badanie pokazuje, że pracodawcy coraz bardziej doceniają "silversów". (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem polskiego rzeczownika silvers może być angielskie wyrażenie silver fox (dosł. srebrny lis), za pomocą którego określa się niekiedy dojrzałego mężczyznę, zwłaszcza atrakcyjnego fizycznie i aktywnego, spełniającego się zawodowo. Nazwa odnosi się do srebrnych (siwiejących) włosów jako swoistego atrybutu takiego mężczyzny. Polski rzeczownik niejako imituje angielską  liczbę mnogą i został zbudowany prawdopodobnie na wzór innych rzeczowników, takich jak na przykład preppers. Prawdopodobnie rzeczownik może zostać uznany za pseudoanglicyzm.
Informacje dodatkowe
Wariant Silvers wydaje się niezgodny ze współczesną normą ortograficzną.
Rzeczownikom zakończonym na -als, -ers poświęcony jest felieton pt. „Wózkers, czyli normals” (zob. tu).
Warianty
Silvers
Wymowa
[s-ilwers]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
1 lutego 2024
Hasło opublikowane
1 lutego 2024
Hasło zaktualizowane
9 listopada 2024
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google