Hasło
syndrom matki Teresy
Definicja
Osoby zainteresowane tematyką relacji międzyludzkich mówią, że ktoś ma syndrom matki Teresy, jeśli wykazuje nadmierną chęć niesienia pomocy innym, a jednocześnie nie uwzględnia własnych potrzeb.
Przykłady użycia
Czy cierpisz na syndrom "matki Teresy"?
Cierpią na niego w dużej mierze kobiety.
Pokorne cięrpiętniczki zdzierają się dla swoich pracodawców, znajomych i bliskiej rodziny, którzy nie odwzajemniają tej troski. I chcą więcej. (Źródło)

Mam syndrom matki Teresy- pół pozytywną, pół negatywną cechę, która objawia się nadmierną chęcią niesienia pomocy ludziom, na których mi zależy. Wszystkich chciałabym ratować, dla wszystkich chciałabym dobrze i wszystkim daję złote rady cioci Wrobel. (Źródło)

Tą nieuświadomioną korzyścią może być poczucie, że uratowało się kogoś i zmieniło jego złe nawyki, przyzwyczajenia czy ogólnie dotarło emocjonalnie tam, gdzie innym dotrzeć się nie udało. To taki syndrom matki Teresy. (Źródło)

Przecież ktoś ich musi uratować. Syndrom Matki Teresy u mnie przekroczył wszelkie granice. Choć ona była mądra, a ja nie. Potrafiłam przez kilka lat chodzić jak zombie i być na każde zawołanie tego gościa, a w pamiętniku pisać tylko o nim. (Źródło)

Przewodnik nr 1 "Skończ poświęcać się dla niego! Czyli jak zadbać o siebie bez utraty relacji" dla kobiet, które cierpią z powodu syndromu Matki Teresy i dają z siebie zbyt dużo w związku, niewiele otrzymując w zamian. (Źródło)

Nie wiesz, że ona ma syndrom Matki Teresy? […]. - Gdyby mogła, ratowałaby cały świat. (Źródło)
Warianty
syndrom Matki Teresy, Syndrom Matki Teresy
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka jest kalką frazeologiczną (ma obcą strukturę, lecz rodzime wypełnienie), dlatego została oznaczona dwoma tagami.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielskie wyrażenie Mohter Teresa Syndrome,  które do polszczyzny przeszło w niezmienionym znaczeniu.
Informacje pozajęzykowe
Matka Teresa z Kalkuty (1910–1997) to zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, laureatka pokojowej Nagrody Nobla za bezinteresowną pomoc ubogim oraz chorym. Jak pisze Szymon Hołownia w „Tygodniku Powszechnym”, pomaganie innym uważała za swój obowiązek: „Matka Teresa nie zostaje świętą za to, że była specjalistką od prowadzenia przytułków i klinik. Jej wielkość polega na nieumiejętności obojętnego przejścia obok człowieka w potrzebie”.
Informacje dodatkowe
Warianty: syndrom Matki Teresy, Syndrom Matki Teresy są niezgodne z normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
1 lipca 2022
Hasło opublikowane
16 stycznia 2024
Zgłoszenie hasła
Agata Bartman
Opracowanie hasła
Agata Bartman, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google