Hasło
landlord
Definicja
Landlordem niektórzy nazywają potocznie osobę bądź firmę, która wynajmuje komuś mieszkanie, budynek lub działkę i pobiera za to opłatę.
Przykłady użycia
Myślisz że duża część pracujących na pełen etat może sobie pozwolić na wynajem w cenach obecnego rynku? A jak ma ogromną większość pensji płacić landlordowi to z czego żyć i dzieci utrzymać? (Źródło)
Mam wrażenie, że Polacy mniej więcej pół roku temu odkryli, jak działa procent składany i kredyt hipoteczny oraz że pożyczając na zakup mieszkania, ostatecznie po 30 latach oddają bankowi mniej więcej dwa razy więcej niż pożyczyli. To oczywiście wywołało falę oburzenia. No to teraz przygotujcie się na drugą, bo wynajmujący zostawiają landlordom dwa razy więcej niż kredytobiorcy bankom. (Źródło)
Najlepsze, ze obecnie najem to: 2,5 dla landlorda, 700 za czynsz, jeden najem (jak nie dwa) kaucji, notariusz i opłata dla biura. Dla najemcy, bo landlord przecież biedny. I moge nawet uwierzyc, bo gros ?wlascicieli? nie byłoby stać na najem nawet połowy własnego mieszkania! (Źródło)
Grupa nazywa się Wokenajemcy i jest miejscem kierowanym do osób "z sercem po lewej stronie", w którym "ostrzegamy się przed problematycznymi landlordami [właścicielami mieszkań – red.], zgadujemy się na wspólny wynajem, śmiejemy z odklejonych ogłoszeń i narzekamy na ceny". Pod koniec września liczy 2,5 tys. osób z całej Polski. (Źródło)
Jednym ze sposobów na wygodne życie bez pracy zawodowej jest bycie tzw. landlordem, czyli właścicielem jednego lub kilku mieszkań. Jak to zrobić, kiedy zacząć inwestować i ile można zarobić? (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Angielskie słowo landlord zostało już wcześniej zapożyczone przez polszczyznę i jest notowane w słownikach ogólnych. Miało jednak inne znaczenie – np. według Uniwersalnego słownika języka polskiego pod red. S. Dubisza (2003 r.) landlord to ‘wielki właściciel ziemski w Anglii’ (to samo znaczenie podaje SJP PWN).
Trudno przypuszczać, że opisywany tu neologizm powstał w wyniku zyskania przez tę starszą jednostkę nowej treści. Zasadniejsze wydają się dwie inne interpretacje: 1) polszczyzna powtórnie zapożyczyła angielski rzeczownik landlord (który jeszcze na gruncie angielszczyzny zyskał nowe znaczenie i dziś odnosi się nie tylko do posiadaczy majątków ziemskich, lecz także do osób wynajmujących komuś mieszkanie, biuro itp. [1]); 2) neologizm ten przeszedł do polszczyzny ogólnej z języka Polonii brytyjskiej (por. Informacja o typie kontaktu). W związku z tym rzeczownik landlord został oznaczony dwoma tagami: 1) jednostka odnotowana ze względu na nową formę (zgodnie z interpretacją pierwszą); 2) jednostka odnotowana ze względu na nowy zasięg (zgodnie z interpretacją drugą).
Informacja o typie kontaktu
Słowo landlord w tym znaczeniu jest od dawna rozpowszechnione w języku Polonii brytyjskiej, w którym najczęściej odnosi się do osób wynajmujących mieszkania Polakom pracującym lub uczącym się w Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach coraz częściej używane jest jednak w polszczyźnie ogólnej – również w odniesieniu do osób, które wynajmują komuś mieszkanie (lub inny obiekt, np. lokal usługowy) w Polsce czy w innym kraju, nie tylko w Wielkiej Brytanii.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten neologizm za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik landlord, mający to samo znaczenie.
Informacja o wartościowaniu
Analiza kontekstów ze słowem landlord pokazuje, że słowo to często budzi negatywne skojarzenia u osób, które go używają (określenie to pojawia się zwykle w wypowiedziach ludzi opisujących swoje nieprzyjemne doświadczenia związane z wynajmowaniem u kogoś mieszkania). Trudno jednak uznać, że te negatywne konotacje są definicyjną cechą rzeczownika landlord, tym bardziej że zdarzają się użycia neutralne, nieniosące takich skojarzeń.
Odsyłacze
por. landlordka
Hasło zgłoszone
21 grudnia 2022
Hasło opublikowane
21 grudnia 2022
Hasło zaktualizowane
11 stycznia 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google