Hasło
mikroagresja
Definicja
Mikroagresją (także: mikroprzemocą) nazywa się przypadki zachowań i wypowiedzi, które – choć są powszechne, niekiedy niezauważane lub uznawane za niewinne – mają charakter szkodliwy i wrogi wobec marginalizowanych grup, np. kobiet czy mniejszości seksualnych. Uważa się, że akty mikroagresji utrwalają stereotypy i historyczne nierówności. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
„Poszłabyś do normalnej pracy”, „Nie chcę się wtrącać w twoje życie, ale powinnaś się rozwieść”, „Ja to bym w życiu tego na siebie nie włożyła”. Potocznie mówi się, że tego typu stwierdzenia to uszczypliwy komentarz, szpila wbita często przez bliską osobę. Ale to zjawisko ma swoją fachową nazwę: bierna agresja. Dlaczego bliscy ranią? „Mikroagresja w dużej mierze jest używana na poziomie nieświadomym” – tłumaczy psycholożka Karolina Dzikowska. (Źródło)

Z raportu Women at Work 2022 przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że w grupie pięciu tysięcy kobiet pochodzących z 10 różnych krajów, połowa doświadcza mikroagresji w pracy, ale tylko mniej niż co czwarta zgłasza takie sytuacje pracodawcy. (Źródło)

Mikroagresje często są odbiciem stereotypów, potwierdzając przekonanie, o tym, co typowe, wartościowe i “normalne”. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Słowo jest kalką angielskiego wyrazu microaggression o tym samym znaczeniu.
Informacje dodatkowe
Termin mikroagresja został stworzony w 1970 roku przez amerykańskiego psychiatrę Chestera M. Pierce'a w celu nazwania agresji słownej, jaką wobec czarnych Amerykanów stosowali biali mieszkańcy USA.
Hasło zgłoszone
11 stycznia 2024
Hasło opublikowane
11 stycznia 2024
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google