Hasło
karuzela VAT
Definicja
Karuzela VAT (a także karuzela vatowska i karuzela podatkowa) to oszustwo podatkowe polegające na tym, że jakiś podmiot gospodarczy nie odprowadza podatku VAT od transakcji kupna-sprzedaży, przy czym robi to w sposób trudny do wykrycia, gdyż towar podlega wielokrotnemu obrotowi między różnymi firmami uczestniczącymi (czasami nieświadomie) w procederze.
Przykłady użycia
Nowy sposób na karuzele VAT. Rejestr z numerami kont wszystkich firm. Przelew gdzie indziej może oznaczać kłopoty (Źródło)
Nie żyje Jacek K., który przez ostatnie dekady stał za licznymi karuzelami VAT, kosztującymi Skarb Państwa setki milionów złotych. (Źródło)
Karuzela VAT w obrocie elektroniką. 1,5 mld zł strat (Źródło)
Przedsiębiorca złożył wniosek o umorzenie zaległości podatkowych. Wciąż tłumaczy, że nie miał świadomości uczestnictwa w karuzeli VAT. (Źródło)
Walka z mafiami VAT-owskimi ma zapewnić wyższe wpływy do budżetu państwa, ale i dać jego obywatelom poczucie sprawiedliwości społecznej. Tylko że w tej wojnie mafie wkręcają w łańcuch dostaw uczciwych przedsiębiorców, nieświadomych uczestnictwa w oszustwie podatkowym. To z nich potem fiskus ściąga uszczuploną w karuzeli VAT należność, podczas gdy prawdziwi jej twórcy pozostają anonimowi. Czasem ten bezkompromisowy topór sprawiedliwości zabiera nie tylko dorobek życia wkręconych podatników. (Źródło)
W uproszczeniu, karuzela VAT polega na tym, że polski podmiot A (znikający podatnik) kupuje towar od podmiotu B (spółka wiodąca), zarejestrowanego w innym kraju UE w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. W następnym etapie ten sam towar odsprzedaje innej polskiej firmie (C) z podatkiem, ale nie odprowadza podatku należnego do Urzędu Skarbowego, po czym znika. Później podmiot C (broker) dokonuje sprzedaży towaru w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) do kraju członkowskiego UE (podmiot B), jednocześnie występuje o zwrot podatku naliczonego do Urzędu Skarbowego, bądź pomniejsza swoje zobowiązanie podatkowe. W całym procesie może pojawić się więcej podmiotów (tzw. buforów), które pośredniczą w transakcjach, a ich zadaniem jest utrudnienie dochodzenia w sprawie podatku VAT. (Źródło)
Odsyłacze
por. karuzelowy
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka jest kalką, dlatego została oznaczona dwoma tagami (ma obcą strukturę, lecz rodzime wypełnienie).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem jednostki jest angielskie wyrażenie VAT carousel (dosł. karuzela VAT), występujące także w wariancie VAT carousel fraud (dosł. oszustwo za pomocą karuzeli VAT).
Informacje dodatkowe
Użycie słowa karuzela we frazeologizmie jest motywowane tym, że oszustwo polega na wielokrotnym obrocie tym samym towarem, zob.:
Wykorzystano mechanizm „karuzeli VAT” i „znikającego podatnika”, polegający na wielokrotnym obrocie tym samym towarem w celu uprawdopodobnienia transakcji kupna-sprzedaży. Na „karuzeli” kręciły się m.in. telefony komórkowe, komputery, tablety, drukarki, telewizory i karty pamięci. Towar rzekomo przechodził z rąk do rąk pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Lewe transakcje dokumentowano fikcyjnymi fakturami. (Źródło)
Hasło zgłoszone
28 maja 2023
Hasło opublikowane
1 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Iza Dzierżanowska
Opracowanie hasła
Iza Dzierżanowska, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google