Hasło
wychodzić z szafy
Definicja
Mówimy, że ktoś wychodzi z szafy (lub wyoutowuje się), jeśli ujawnia jakiś fakt o sobie (głównie dotyczący orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej), który długo utrzymywał w tajemnicy, na ogół dlatego że nie zostałby on zaakceptowany przez jakąś część społeczeństwa jako naruszający przyjęte przez nie normy.
Przykłady użycia
Niby to powód do radości, że w kraju, w którym osoby LGBT wciąż traktowane są jako „ideologia”, znany artysta wychodzi z szafy. (Źródło)
Mamo, jestem gejem. Tato, jestem lesbijką. Rodzice osób LGBT+ wychodzą z szafy (Źródło)
Po co wychodzić z szafy? Przede wszystkim dla siebie. Życie w strachu, polegające na ciągłym udawaniu po prostu za dużo kosztuje. Powiedzenie komuś o tym, kim się jest, pozwala pozbyć się ogromnego ciężaru i poczuć się dobrze we własnej skórze.
Ale coming out robi się też dla innych. Kiedy osoby LGBT+ wychodzą z szafy, uświadamiają ludziom najprostszą rzecz – to, że istnieją. (Źródło)
Osób biseksualnych na świecie jest naprawdę sporo; podczas gdy osoby homoseksualne faktycznie stanowią jakąś mniejszość, to np. minimum 1/3 kobiet jest biseksualna.
Im bardziej otwarte społeczeństwo, tym więcej osób będzie wychodzić ''z szafy''. (Źródło)
Warto to jednak zrobić, bo życie w zgodzie ze swoimi poglądami czy orientacją to klucz do osobistego szczęścia. Reakcje najbliższych mogą być różne. Wychodzący z szafy mogą spotkać się z wykluczeniem, dyskryminacją, napiętnowaniem, niezrozumieniem i hejtem. Ich pozycja towarzyska czy zawodowa może zostać zagrożona, a szczerość niekoniecznie pozytywnie wpłynąć na ich dalsze życie. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem zwrotu jest angielski frazeologizm to come out of the closet (dosł. ‘wyjść / wychodzić z szafy’; w angielszczyźnie jednym ze znaczeń słowa closet ‘szafa’ jest ‘zachowanie tajemnicy’).
Informacje pozajęzykowe
Ideę ujawniania przez osoby homoseksualne swej orientacji zapoczątkował niemiecki prawnik i dziennikarz Karl Heinrich Ulrichs, który w latach 60. XIX wieku przestał ukrywać, że jest gejem, postulując jednocześnie depenalizację męsko-męskich aktów płciowych.
Informacje dodatkowe
O frazeologizmach wychodzić z szafy, wyjść z szafy można przeczytać w artykule Marcina Zabawy O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „ LingVaria”, 2021, nr 2, s. 107—118.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 maja 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google