Hasło
outing
Definicja
Ludzie interesujący się problematyką osób LGBTQ+ outingiem (a także wyoutowaniem) nazywają ujawnienie tego, że ktoś jest osobą homoseksualną, niebinarną, transpłciową itp. – wbrew jego woli i bez akceptacji.
Przykłady użycia
W Polsce outing tej rangi wydarzył się ponad ćwierć wieku temu i był bodaj pierwszy, a zarazem najbardziej pamiętny: w 1993 roku Wałęsa wygłosił swoją frazę o tym, że może się pogodzić z braćmi Kaczyńskimi i zaprosić do Belwederu „Lecha z żoną, a Jarka z mężem”. (Źródło)

[…] każdy outing odbiera przyrodzone nam prawo do decydowania o momencie i formie coming outu (Źródło)

Outing – czy mamy prawo ujawniać czyjąś orientację? Nawet jeśli demaskujemy hipokryzję? (Źródło)

Pierwszym w nowoczesności medialnym outingiem była niesławna sprawa Oskara Wilde’a […]. Trzeba przypomnieć, że pod koniec XIX w. (de iure do 1967 roku) homoseksualizm był w Anglii surowo karany. (Źródło)

Lilly Wachowski dokonuje coming outu. Niestety, nie odbywa się to w sprzyjających warunkach. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, po tym jak jeden z tabloidów groził jej outingiem.
Jak sama przyznaje, nie do końca była jeszcze gotowa, aby powiedzieć to światu, ale jeśli ktoś ma to zrobić, to na pewno będzie to ona. (Źródło)

 
Wymowa
[ałting]
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz był znany przed 2003 rokiem, lecz występował głównie w tekstach o bardzo wąskim zasięgu oddziaływania, tworzonych w środowisku LGBTQ+. Obecnie używany jest w tekstach o zasięgu ogólnym (w publicystyce, gazetach codziennych itp.).

 
Informacje dodatkowe
Źródłem jednostki opisanej w tym haśle jest rzeczownik outing funkcjonujący tylko w określonym środowisku. W jego socjolekcie znalazł się pod wpływem języka angielskiego, w którym jednym ze znaczeń wyrazu outing jest 'publiczne ujawnienie, że ktoś jest gejem lub lesbijką, podczas gdy ta osoba wolałaby zachować tę informację w tajemnicy'.
Więcej o wyrazach z pola semantycznego, do którego należy outing, można przeczytać w artykule Marcina Zabawy pt. O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie (LingVaria, 2021, nr 2, s. 107—118).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google