Hasło
kuchnia molekularna
Definicja
Kuchnia molekularna (inaczej gastronomia molekularna) to sposób przyrządzania potraw oparty na wiedzy o procesach fizycznych i chemicznych, które zachodzą podczas obróbki termicznej żywności, oraz o tym, jak człowiek odbiera wrażenia smakowe. W czasie przygotowywania potraw wykorzystuje się nietypowe (ale naturalne i najwyższej jakości) składniki. Charakterystyczne dla kuchni molekularnej jest eksperymentowanie ze smakami i nietypowe ich zestawianie.  Dania są podawane w zaskakujący sposób (np. w kieliszku lub w formie kuleczki, którą należy rozgryźć w ustach, żeby spróbować płynu znajdującego się w środku). Dania typowe dla kuchni molekularnej to np. lody o smaku bekonu lub kawior z selera itp. Wyrażenie używane przez osoby interesujące się gotowaniem i kulinariami.
Przykłady użycia
Kuchnia molekularna to jeden z współczesnych kulinarnych trendów zdobywający coraz to większe rzesze zwolenników. Budzi zainteresowanie, co nie może dziwić - już samo to pojęcie sugeruje nam, że w restauracji serwującej dania kuchni molekularnej nie ma co liczyć na tradycyjnego schabowego czy nawet wyszukane potrawy rodem z krajów śródziemnomorskich, Japonii czy Indii. "Molekularna" kojarzy się nam przecież raczej z laboratorium niż gotowaniem makaronu czy krojeniem warzyw. I nie jest to skojarzenie bezzasadne... (Źródło)

Zmień swoją kuchnię w laboratorium i eksperymentuj ze smakami. Kuchnia molekularna pomoże Ci „wyczarować” na talerzu niestandardowe połączenia i oryginalne formy dań. Sprawdź, jak kulinarnie zaskoczyć podniebienia gości i domowników! (Źródło)

Jeśli wydaje nam się, że o gastronomii, gotowaniu i smakach wiemy już niemal wszystko, to znak, że nie mieliśmy okazji poznać kuchni molekularnej. Zjawiska fizyczne i chemiczne znajdują tutaj swoje odzwierciedlenie, ale w niezwykle smaczny, ciekawy i wręcz widowiskowy sposób. W Polsce kuchnia molekularna jest jeszcze słabo znana, ale ci, którzy mieli okazję w niej zasmakować, są głodni kolejnych porcji, nie tylko wiedzy. Co warto wiedzieć o tym sposobie przyrządzania dań? (Źródło)

Pierwsze skojarzenie nawiązujące do sformułowania „kuchnia molekularna”, które przychodzi Ci na myśl to prawdopodobnie „molekuły”, a więc cząsteczki. I jesteś na dobrej drodze! Mówiąc najogólniej, w kuchni molekularnej mamy bowiem do czynienia z rozbijaniem produktów na czynniki pierwsze i podawaniem ich w zupełnie nowej, często bardzo nieoczywistej odsłonie. Jeśli teraz pomyślałeś, że takie podejście do gotowania musi nierozerwalnie łączyć się z nauką, to w pewnym sensie nadal masz rację.
Gastronomia molekularna, kuchnia modernistyczna, kuchnia eksperymentalna, kuchnia kreatywna, kuchnia nowoczesna, a więc kuchnia molekularna jest gałęzią gastronomii, która w harmonijny i innowatorski sposób łączy w sobie sztukę kulinarną i naukę. Powstała jako efekt wymagających eksperymentów naukowców, przede wszystkim fizyków i chemików, z różnymi sposobami obróbki żywności. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie jest kalką frazeologiczną z języka angielskiego, dlatego w tej kategorii zaznaczono dwa tagi: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem wyrażenia jest równoznaczne połączenie angielskie molecular cuisine (w języku angielskim częściej używa się połączenia molecular gastronomy).
Informacje pozajęzykowe
Termin został stworzony w 1988 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie: fizyka Nicholasa Kurtiego i chemika Hervégo Thisa, którzy badali procesy fizyko-chemiczne zachodzące podczas obróbki termicznej żywności. Pierwsze eksperymenty związane z kuchnią molekularną pojawiały się już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wydaje się, że w Polsce jest to jednak dziedzina nowa.
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
22 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google