Hasło
sześćdziesiona
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza młodzi, niekiedy mianem sześćdziesiony określają osobę, która poskarżyła się (doniosła) na kogoś, zwłaszcza osobom uważanym za znajdujące się wyżej w  hierarchii. Słowo prześmiewcze, lekceważące (lub obraźliwe) używane z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Ubisoft na osiedlu zostałby "sześćdziesioną". Platforma poinformuje policję o zachowaniu graczy. Ubisoft będzie informował policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez graczy korzystających z gier dostępnych na platformie. Obelgi i groźby z wirtualnej rzeczywistości mogą przełożyć się na realne konsekwencje. Obecnie program jest testowany w Wielkiej Brytanii. (Źródło)

profilowe fajne, ale jest sześćdziesioną, 1/10 [wpis na forum, na którym ocenia się zdjęcie profilowe i wygląd autora postu znajdującego się powyżej] (Źródło)

I kto jest materiał na walkę na patogali typu fame mma, prawdziwy gorący konflikt o kobietę życia, a nie jakieś gówno udawane dymy wynikające z gówno oskarżeń kto tam jest sześćdziesioną (Źródło)

Ba! Boją się powiedzieć rodzicom, że coś się wydarzyło. Jeśli taki rodzic w dobrej wierze podejmie dyskusję z wychowawczynią albo innym rodzicem, to informacja o tym może dojść do innych dzieci w klasie. W efekcie mały Maciek, Jasiek, Ola czy Basia staną się w oczach kolegów "sześćdziesioną". (Źródło)

– Zdjęcia śmieci upublicznić! Zresztą, cud że ich w ogóle zatrzymano, może nie warto oczekiwać więcej. – Degeneraci. Z tego już nic nie będzie. – Bez maczety i noża nie mażycia w Wolsce. – Mają kolegę sześćdziesionę? – Bunt w prokuraturze, czy jednakbidzie nowe.....? :) [komentarze pod artykułem poświęconym sprawie pseudokibiców, którzy zniszczyli samochody lekarzy i ratowników medycznych z organizacji Medycy na Granicy] (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Jednostkę otagowano jako jednostkę o nowym znaczeniu, ponieważ odnotowane znaczenie różni się od pierwotnego 'osoba, która popełniła przestępstwo, ale współpracuje z organami ścigania, żeby uzyskać złagodzenie kary'.

Warto zauważyć, że jednostka (w nowym znaczeniu) zmieniła zasięg występowania, ponieważ została zapożyczona z języka środowiska przestępczego do języka młodzieżowego (uczniowskiego).
Informacje pozajęzykowe
Wyraz (w swoim pierwotnym znaczeniu) odnosi do art. 60 kodeksu karnego (mówiącego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców).

Wyraz był zgłoszony do konkursu Młodzieżowe Słowo Roku 2021 i znalazł się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych wyrazów, na które głosowali internauci.
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google