Hasło
superżywność
Definicja
Mianem superżywności (a także superfoodu, superjedzenia) określa się niekiedy produkty bardzo bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze. Spożywanie tych produktów jest uważane za zdrowe dla ludzi. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się odżywianiem się i zdrowym trybem życia.
Przykłady użycia
Co to takiego – czym jest superżywność i czy dotyczy tylko produktów pochodzenia zagranicznego, czy znajdziemy też superfoods wśród naszych lokalnych, polskich artykułów żywnościowych? (Źródło)

Superżywność to najzdrowsze na świecie produkty. Poprawiają stan zdrowia i usprawniają funkcjonowanie organizmu.  Mają bardzo wysoką wartość odżywczą – dostarczają wielu cennych witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów czy kwasów tłuszczowych omega-3. Te bioaktywne składniki pokarmowe chronią przed wieloma chorobami i mają działanie antyoksydacyjne, przez co mogą nawet wydłużyć życie. Sante ma bogate portfolio produktów zaliczanych do superfood, bo misją firmy jest dostarczanie żywności najwyższej jakości, mającej dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. (Źródło)

Polska superżywność. Superściągawka — jak zastąpić egzotyczne produkty polskimi? (Źródło)

Superżywność, czyli tzw. superfoods, to produkty, które wyróżniają się bogactwem cennych substancji odżywczych. To nieprzetworzone dary natury, które korzystnie wpływają na organizm, pomagając zachować dobre samopoczucie, zgrabną sylwetkę i doskonałą kondycję. (Źródło)

Superfoods (super żywność) to naturalne, pozbawione wielu szkodliwych substancji produkty, zawierające dużą ilość składników odżywczych, wpływających na nasze zdrowie, samopoczucie i urodę. Mogą być doskonałym dodatkiem do codziennych dań, doskonale uzupełniając niedobory witamin i minerałów, o które prosi się organizm, a których sam nie potrafi wytworzyć. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz superżywność może być interpretowany jako kalka z języka angielskiego albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretujemy wyraz jako jednostkę utworzoną na gruncie polszczyzny, to wówczas należałoby ją opisać jako derywat prosty z przedrostkiem super-.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako kalkę z języka angielskiego, jej źródłem byłby angielski wyraz superfood.
Informacje dodatkowe
Wariant jednostki jest niezgodny ze współczesną normą ortograficzną.
Warianty
super żywność
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google