Hasło
superjedzenie
Definicja
Mianem superjedzenia (a także superfoodu, superżywności) określa się niekiedy produkty bardzo bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze. Spożywanie tych produktów jest uważane za zdrowe dla ludzi. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się odżywianiem się i zdrowym trybem życia.
Przykłady użycia
Superjedzenie (ang. superfoods) jest popularnym hasłem, lecz nadal nie mającym pełnego poparcia naukowego ani prawnego. Umowna definicja określa superfoods jako żywność bogatą w składniki uważane za szczególnie korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. (Źródło)

Czy słyszeliście o „superfoods” czyli super jedzeniu? Jagodach goji, grzybach shiitake, acai, spirulinie i innych suplementach diety? Dziś przygotowałam dla Was specjalny post i obszerny post (polecam herbatkę), który dotyczy właśnie super jedzenia. (Źródło)

Superfoods czyli super jedzenie. Co do niego zaliczamy? (Źródło)

Super jedzenie - najzdrowsze polskie produkty. Truskawki. Mianem "super food" określa się naturalne produkty bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik. Ich regularna konsumpcja wspomaga leczenie i przeciwdziała powstawaniu wielu chorób. (Źródło)

Superfoods – superjedzenie? Superfoods – czy to rzeczywiście złoty pokarm, który jest gwarantem zdrowia? Czy może kolejny sposób marketingowców na sprzedanie określonych produktów spożywczych? (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz superjedzenie może być interpretowany jako (pół)kalka z języka angielskiego albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretujemy wyraz jako jednostkę utworzoną na gruncie polszczyzny, to wówczas należałoby ją opisać jako derywat prosty z przedrostkiem super-.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako (pół)kalkę z języka angielskiego, jej źródłem byłby angielski wyraz superfood.
Informacje dodatkowe
Wariant jest niezgodny z zasadami polskiej ortografii.
Warianty
super jedzenie
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google