Hasło
książkoholik
Definicja
Książkoholik to potoczna i żartobliwa nazwa osoby, która bardzo lubi książki, ma ich dużo, często je kupuje i czyta.
Przykłady użycia
Książkoholik jest uzależniony od książek, tak jak powiedzmy, alkoholik od alkoholu. Na szczęście książkoholizm to nałóg, z którego absolutnie nie trzeba się leczyć. W większości przypadków ludzie nie chcą przyznawać się do swoich słabości. Miłośnicy książek nie mają się czego wstydzić, mimo, że czasem idąc przez ulicę z nosem w lekturze mogą narazić się na żarciki ze strony otoczenia. Nie ma się oczywiście, czym przejmować. Oni po prostu zazdroszczą! (Źródło)
Czy są na sali książkoholicy? Tak? A wiecie już jaki typ uzależnienia do was pasuje? Jeśli nie, to serdecznie zapraszam was do dalszej lektury :) (Źródło)
Myślisz sobie: „Promocja w księgarni? Super! Byle więcej książek, byle fajniejsze, byle tańsze i w lepszym wydaniu. Kieszonkowce z marketu? Świetnie! Biorę wszystkie! Za 9,99 zł? Czemu by nie!” Barykady z książek to standardowy objaw książkoholika. Nieważne, że do wypłaty daleko, nieważne, że miała to być tylko wyprawa po bułki i mleko. Ważne, że trafiła ci się świetna okazja. To dlaczego by jej nie wykorzystać? (Źródło)
Drukowana zakładka do książki "KSIĄŻKOHOLIK NIEULECZALNY"
Zakładka jest laminowana, ma zaokrąglone brzegi, a wszystko po to, by służyła jak najdłużej. (Źródło)
Stworzyliśmy portal dla książkoholików, ludzi, którzy nie potrafią żyć bez czytania i których świat obraca się wokół książek, bo sami tacy jesteśmy – mówi Paweł Mieczkowski, redaktor naczelny CoPrzeczytac.pl (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz książkoholik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz książkoholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz książkoholik za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik bookaholic. Gdyby wyraz ten traktować jako źródło polskiego wyrazu książkoholik, należałoby go interpretować jako (pół)kalkę słowotwórczą. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Hasło zgłoszone
17 czerwca 2021
Hasło opublikowane
17 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google