Hasło
kultura dej
Definicja
Niektórzy ironicznie i z dezaprobatą mianem kultury dej określają zjawisko społeczne polegające na tym, że pewni ludzie (zwykle niezbyt dobrze sytuowani materialnie) usiłują wyłudzić pieniądze na cele, które zwykle są wymyślone (na przykład na operację rzekomo chorego dziecka) lub też uważają, że powinni coś otrzymać (np. pieniądze, upominki od firm, instytucji czy różnego rodzaju gadżety) lub zostać potraktowani ulgowo ze względu na swoją (trudną lub wyjątkową) sytuację. Wyrażenie czasami używane odnośnie do osób, które chciałby dostać coś (co w ocenie mówiącego zwykle im się nie należy) za darmo (niezależnie od swojej sytuacji materialnej).
Przykłady użycia
"To poproszę 1500"... wyższa kultura dej [komentarz pod przytoczonym, być może nieprawdziwym lub spreparowanym, postem:] a jeżeli mam iść do pracy to proszę dać 1500 + bo na opiekunke trzeba , bo przeciez nie puszcze mojej ksienzniczki do polskiego żłobka sama patologia  (Źródło)

kultura "dej" [komentarz pod postem podpisanym imieniem i nazwiskiem znanego polskiego dziennikarza: Szukam kancelarii, która pro publiko bono, poprowadzi sprawę przeciwko Latkowskiemu. Z 212 kk. A może i więcej. To niebywałe, co #Kurwizja wypuściła wczoraj. A Ty, kryminalisto, zacznij się bać] (Źródło)

Jak dla mnie opis : nadpobudliwość, hiperaktywny, megalomania, kultura dej. Różnych ludzi jarają różne rzeczy i to jest ciekawe. Bardziej mnie smuci pogląd innych "jesili nie interesuje cię to... tamto i jeszcze to. To jesteś przegrywam. Samiec alfa na rejonie". Pamiętajcie "samce alfa" w zawodach kto najszybciej na 100m na niki nie robi wrażenia że wciskasz na sztandze 210kg. Nie gram według waszych zasad i tylko litość mnie ogarnia jak się takimi pierdołami chwalicie. (Źródło)

Ta sama tresura skutkuje zachowaniami "homo sovieticusa" i kulturą "dej" wśród wyborców. Nie pochwalam tego i krytykuję w rozmowach bezpośrednich. [komentarz pod materiałem wideo, na którym ksiądz, który sprawia wrażenie pijanego próbuje poświęcić wóz strażacki] (Źródło) [komentarz usunięty, lipiec 2023 r.]
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie, które wiąże się z dialektalną w polszczyźnie formą czasownika dej (rozkaźnik od dać) używaną prześmiewczo, żeby odnieść się do ludzi, którzy są w trudnej sytuacji materialnej lub na takich się kreują, i próbują wyłudzić pieniądze lub inne rzeczy, niekiedy cenne materialnie, od osób je posiadających. Prawdopodobnie pierwszą sytuacją tego typu była próba wyłudzenia od internautów pieniędzy na nowy dom przez rodziców  Natanielka, którzy usiłowali wzruszyć odbiorców m.in. historią o tym, że chłopiec jest rzekomo głębiony przez dziadka i nie ma warunków do życia ani rozwoju. Para próbowała zebrać 300 tysięcy złotych na „pomoc, nowy dom dla dziecka", została jednak zdemaskowana przez internautów. Określenie to wiąże się również z wiadomościami od rodziców, którzy chcieli otrzymać różnego rodzaju towary i przedmioty za darmo ze względu na biedę i zdrowie ich dzieci. Takie wiadomości otrzymywały osoby wystawiające przedmioty w popularnych serwisach sprzedażowych (OLX, Allegro). Wiadomości te były pełne błędów i form językowych zdradzających brak wykształcenia ich autorów. Forma dej była jedną z nich. Więcej informacji o kulturze dej można znaleźć w artykule Zuzanny Ziemskiej „Hora curka" trzęsie siecią oraz w artykule naukowym Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej „Madki i kultura dej – o niespodziewanych skutkach upowszechnienia internetu".
Odsyłacze
por. hora curka
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
16 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google