Hasło
hora curka
Definicja
Niektórzy ludzie mówią ironicznie, złośliwie i z dezaprobatą hora curka (lub dej, mam horom curke), by skomentować zachowanie oraz postawę kogoś (zwykle kobiety), kto próbuje wyłudzić pieniądze (lub jakieś rzeczy, nawet upominki), przekonując, że on i jego dzieci (lub dziecko) potrzebują (potrzebuje) pomocy z powodu trudnej sytuacji materialnej, a zwykle też choroby dziecka.
Przykłady użycia
hora curka w szpitalu [tytuł filmu na YouTubie – nagranie pokazuje m.in. kobietę, która zaparkowała samochód na przystanku autobusowym, nagrana twierdzi, że ma chore dziecko w szpitalu] (Źródło, min 1.21))
Z czasem przekształciło się ono w popularny internetowy mem, będący symbolem roszczeniowości, połączonego z nadużywaniem i wykorzystywaniem ludzkiej empatii, charakterystyczny zwłaszcza dla bywalców serwisów sprzedażowych. Wystawiający przedmioty na OLX i Allegro często dostają wiadomości od matek „horych curek”, a poważne firmy są nagabywane o podarowanie samochodu. Oczywiście za darmo. (Źródło)
no horom curke mam bidnemu człowiekowi bedziecie rzałować chieny?????? [ironiczny wpis pod memem internetowym] (Źródło)
hora curka potrzebuje tych pieniedzy a tak anprawde nie mam curki przeznacze to na wlasne korzy[ści] [ironiczna nazwa zrzutki na portalu zrzutka.pl] (Źródło)
hora curka. oddawałam ubrania i pani z tekstem rozmawiając ze mną przez telefon "pani przetrzyma te ubrania, bo muszę większy samochód załatwić" mowie, że tego jest tylko worek w nawet busem można przewieźć babka "ale ja od pani chce tez zabrać pralke" mowie ze nie mam pralki na oddanie ona "ale ja jestem w trudnej sytuacji, A pani może kupić sobie drugą. Rozlaczylam sie na co babka wyslala mi tylko SMS ze ludzie sa wredni i jak ona prosi o pomoc to powinnam udzielic. Myśłę teraz tak sobie ze przecież nawet mieszkanie mogłam oddać (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie nawiązuje do serii memów internetowych hora curka (w pełnej wersji: dej, mam horom curke), por. też grupa fejsbukowa, związanych z próbami wyłudzenia pieniędzy lub prezentów przez rodziców rzekomo chorych dzieci. Pierwsze wiadomości tego typu (pełne błędów ortograficznych, stąd zapis wyrażenia) otrzymywały osoby wystawiające towary w serwisach sprzedażowych (typu OLX lub Allegro). Autorzy wiadomości oczekiwali, że wystawione na sprzedaż przedmioty otrzymają za darmo lub chcieli dostać coś jeszcze (np. pieniądze, sprzęty domowe).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
16 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google