Hasło
fonoholik
Definicja
Fonoholik to osoba uzależniona od telefonu komórkowego, co ma niekorzystny wpływ na jej życie. Słowo używane głównie przez specjalistów zajmujących się problematyką uzależnień.
Przykłady użycia
Uzależnienie od używania telefonu komórkowego. Jest to uzależnienie behawioralne co oznacza, że nadmierna potrzeba korzystania z telefonu staje się trudna do opanowania i zaczyna szkodzić w różnych obszarach funkcjonowania – w rodzinie, w pracy, w osobistym czasie wolnym. Fonoholik pracuje lub uczy się nieefektywnie, zarywa noce, ma kłopoty z otoczeniem, posiłkami, rodziną itd. (Źródło)

Masz smartfona. Dbasz o niego, masz go zawsze przy sobie. Niby to tylko telefon, a jednak bez niego byłoby Ci ciężko nie tylko zaplanować dzień, ale i przetrwać nudną podróż tramwajem. Z drugiej strony, na hasło “uzależnienie” reagujesz absolutną obojętnością. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy. Poznaj sześć postaw fonoholików i przekonaj się, czy przypadkiem nie jesteś jednym z nich. (Źródło)

Fonoholika można rozpoznać po tym, że przywiązuje dużą wagę do wyglądu swojego smartfonu oraz do ilości aplikacji, jakie posiada. Osoba nałogowo używająca telefonu, z obawy przed brakiem możliwości skorzystania z niego, niekiedy nosi ładowarkę, zapasową baterię czy powerbank umożliwiający uzupełnienie energii. (Źródło)

Fonoholicy bez telefonu, czują to samo co każda osoba uzależniona w momencie kiedy zabraknie używki. Czują wtedy lęk,rozdrażnienie, poczucie zagrożenia. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz fonoholik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja słowotwórcza
Wyraz fonoholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz fonoholik za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik phoneaholic. W języku angielskim obecny jest również rzeczownik phonoholic, niemający jednak (w momencie publikacji hasła) poświadczenia słownikowego. Gdyby wyrazy te traktować jako źródła polskiego wyrazu fonoholik, należałoby go interpretować jako (pół)kalkę słowotwórczą.
Hasło zgłoszone
14 czerwca 2021
Hasło opublikowane
14 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google