Hasło
co ja pacze
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza młodzi, mówią co ja pacze, gdy widzą lub oglądają coś, co uznają za dziwne, śmieszne, żenujące lub głupie. Wyrażenie potoczne, używane najczęściej żartobliwie, związane z emocjami takimi jak: zdziwienie czy zażenowanie.
Przykłady użycia
Wychodzę raz z ciuchlandii, samochód próbuje zająć miejsce pomiędzy murkiem, a innym autem. Nie zmieścił się. Cofa, poprawia ustawienie samochodu. Znowu się nie mieści. Cofa. Prostuje. Znowu manewr nieudany. "Co ja pacze?" - myślę. W końcu, za piątym, baaaardzo powolnym ruchem udało się wjechać na miejsce. (Źródło)

CO JA PACZE? MOUZ BIEGA I STRZELA! (Źródło)

Co ja pacze? Co ja czytam?
121 stopni! Podlasie płonie (Źródło)

Co ja pacze, tu grasują podglądacze. (Źródło)

Aż do czasu zagrania w dodatek: Left behind. Gram, gram i co ja pacze? Ellie zaczyna się całować z koleżanką. No w tym momencie miałem dość. (Źródło)

Włączyłam tiwi na chwilkę i co ja paczę - wróżbita Zefir !!!!!!!!!!
Wróżbita Zefir sprawił, że paczałam w tiwi jak sroka w damską ubikację.
Paczę i paczę i oczom nie wierzę.
On nie jest żadna wróżka, on jest hipnotyzer.
Chyba wyślę sms'a !!!!!!
Albo nie......lepiej zadzwonię. (Źródło)

Jak zaczęłam oglądać, to z myślą "jezu co ja paczę" serial dla nastolatków i to taki głupiutki a po pierwszym odcinku odpłynęłam. […] Nie mogłam się doczekać zakończenia i wyjaśnienia wszystkiego a po tym jak obejrzałam do końca, chciałabym jeszcze! Obejrzałam cały serial w 4 dni! Nie mogłam się wręcz oderwać od monitora :) (Źródło)

W którąś Wigilię Bożego Narodzenia spotkałam w windzie, w biurowcu, w którym mieściła się moja ówczesna praca, absolutnego sobowtóra Dżordża. I to tak absolutnego, że nie mogłam wydusić z siebie ani słowa, mimo faktu, że gość coś zagadywał, gdzie pracuję, co robi moja firma, blabla... A ja byłam tak elokwentna, jak nigdy - czyli robiłam "Eee...?" i bezczelnie się na niego gapiłam :D Gdyby wtedy była już moda na CO JA PACZĘ, to właśnie to byłabym ja :) (Źródło)

No dzisiaj, pani Jola sprząta. Kończy juz pracę dobra kobieta, nadaje wszystkiemu ostatni szlif. Idę do toalety i co ja paczę 8O W przedpokoju rozwleczona sucha bułka, którą Dżygit [kot] łapczywie pożera. (Źródło)

 
Informacje pozajęzykowe
Fraza co ja pacze pojawiła się w 2011 r. jako element memu przedstawiającego kota wpatrującego się w monitor komputera (zob. tu). Posługiwano się nim, by – jak podaje i-slownik.pl Słownik komputerowy i encyklopedia informatyczna (zob. tu) – skomentować coś wyjątkowo głupiego lub nudnego. Później, gdy obrazek stał się bardzo popularny, odnoszono go także do innych sytuacji. Z czasem fraza co ja pacze „oderwała się” od ilustracji i zaczęła funkcjonować jako element języka.
Jeśli chodzi o pochodzenie memu, to – jak podaje wspomniana encyklopedia (zob. tu) – „Gapiący się kot […] pojawił się w 2010 roku na forum obrazkowym 4chan i nazywany został Starecat («gapiący się kot»). Zwierzak widoczny na zdjęciu wabi się Helia Peppercats, urodził się w listopadzie 2004 roku, a jej właściciel, Rosjanin, prowadzi stronę internetową […]”.
Interesujące uwagi na temat wspomnianego memu oraz frazy co ja pacze przedstawia Anna Gumkowska w artykule Mem – nowa forma gatunkowo-komunikacyjna w sieci, opublikowanym w „Tekstach Drugich” 2015, z. 3, s. 213–235, dostępnym tu.
Informacje dodatkowe
Pacze jest zniekształconą postacią formy patrzę. W języku potocznym stosuje się niekiedy uproszczoną wymowę i uproszczony zapis grup spółgłoskowych, by nadać wypowiedzi żartobliwy lub ironiczny ton (np. Czaskoski – o prezydencie Warszawy Rafale Trzaskowskim, miszcz – o osobie, która aspiruje do miana mistrza, lecz, zdaniem mówiącego, na nie nie zasługuje).
Warianty
co ja paczę
Hasło zgłoszone
22 października 2022
Hasło opublikowane
22 października 2022
Hasło zaktualizowane
29 sierpnia 2024
Zgłoszenie hasła
Mateusz Adamczyk
Opracowanie hasła
Mateusz Adamczyk
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google