Hasło
wiborowicz
Definicja
Wiborowiczem (a także złotówkowiczem w znaczeniu II) nazywa się osobę mającą kredyt (najczęściej hipoteczny) zaciągnięty w złotówkach, którego raty uzależnione są od stopy referencyjnej WIBOR. Trwająca od 2021 roku inflacja i walka z nią polegającą na podnoszeniu stóp procentowych spowodowała, że wiborowicz musi spłacać odtąd bardzo wysokie i niekorzystnie przeliczane raty kredytu. Słowo potoczne, używane częściej w środowiskach publicystycznym, bankowym i kredytobiorców.
Przykłady użycia
Dlaczego WIBOR budzi tyle wątpliwości? Stawka referencyjna WIBOR ustalana jest przez 10 największych banków działających na rynku polskim. W istocie to te banki ustalają wysokość raty odsetkowej kredytów złotowych, a ten element raty powoduje najwięcej zastrzeżeń, bo stanowi niejednokrotnie 90 % wysokości całej raty. […] Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy i kiedy stawka WIBOR ustabilizuje się. Pewne jest jedno – coraz więcej kredytobiorców będzie podejmowało decyzję o podważeniu swoich umów kredytowych w polskich i europejskich sądach. Czy podzielą oni losy Frankowiczów? Czas pokaże. Wiborowicze są dopiero na początku swojej drogi sądowej, ale pierwsze decyzje sądów pokazują, że może być to ścieżka właściwa. (Źródło)
Pod koniec lutego 2022 roku trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie pierwszy pozew klienta […] w sprawie sposobu ustalania i wysokości WIBORU. Na jego rozpoznanie i wykształcenie się jednolitego orzecznictwa, poczekamy parę lat. Na pewno temat jest świeży i gorący. Wygląda więc na to, że po aferze frankowiczów, może pojawić się problem wiborowiczów. (Źródło)
Czy w 2023 roku wiborowicze zajmą miejsce frankowiczów w polskich sądach? Miniony rok [2022 – przyp. D.B.] był niezwykle trudny dla kredytobiorców posiadających kredyty złotowe oparte o zmienną stawkę oprocentowania, czyli WIBOR. W efekcie wzrastających stóp procentowych, które w 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła aż 8 razy, raty kredytów drastycznie wzrosły. W niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Powstanie tego rzeczownika łączy się z wytaczanymi od 2021 roku pozwami sądowymi przeciwko bankom. Pozwy te są związane z problemem wzrostu rat kredytów opartych na wskaźniku WIBOR.
Odsyłacze
por. frankowicz
Hasło zgłoszone
5 października 2022
Hasło opublikowane
5 października 2022
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google