Jeszcze mięska? O mięsarianach i mięsarianizmie
Czy jest takie słowo, które nazywałoby kogoś, kto lubi i chętnie je mięso – czyli kogoś, kto bynajmniej nie jest wegetarianinem, ani tym bardziej weganinem? Okazuje się, że taki ktoś bywa nazywany mięsarianinem, a jego sposób odżywiania się – mięsarianizmem. Określeń tych używają najczęściej (np. w dyskusjach internetowych) osoby niejedzące mięsa, nazywając tak zwolenników tradycyjnej, mięsnej kuchni. Wyjaśniają na przykład, jak przyrządzać roślinne dania w taki sposób, żeby zachwyciły również mięsarian (bo chyba nie: mięsarianów – forma bezkońcówkowa zdecydowanie wygrywa w tekstach pod względem frekwencji). Rzeczowniki mięsarianizm i mięsarianin zwykle można spotkać właśnie w kontekstach, w których chodzi o skonfrontowanie ze sobą dwóch sposobów odżywiania się: mięsariańskiego i bezmięsnego.
Czasem jest to konfrontacja dość ostra, ukazująca ścieranie się odmiennych punktów widzenia, nijak niedających się pogodzić (por.: W bitwie wojujących mięsarian i wojujących wegetarian nie ma wygranych; Ale kiedy przy stole zasiądzie weganin i mięsarianin, to każda z tych osób jest „wyznawcą” jakiejś jedzeniowej ideologii; Wegetarianizm kontra mięsarianizm. Kto tu kogo dyskryminuje?). Ale nie zawsze musi być tak kontrastowo, bo przecież czasem szuka się kompromisu – a nawet próbuje się pogodzić kulinarne gusta roślinożerców i mięsożerców (por.: Ta wegańska zupa zachwyci nawet najbardziej zapalonego mięsarianina; Jeśli wpadają do nas mięsarianie, to wiem, że faszerowany batat rozłoży ich na łopatki). Mało tego, po określenia te sięgają nawet sami mięsarianie, por.: Jestem mięsarianinem, uwielbiam mięso w każdej postaci; Przy całym moim mięsarianizmie jestem w stanie zrozumieć wegetarian.
Oczywiście mięsarianizm – w odróżnieniu od weganizmu czy wegetarianizmu – nie jest żadnym szczególnym sposobem odżywania się, nie polega na stosowaniu ściśle określonych zasad. To po prostu ‘jedzenie mięsa’, a właściwie ‘to, że się je mięso’, inaczej mówiąc: niewegetarianizm (lub często nieweganizm). Aluzję do wegetarianizmu i wegetarianina można zresztą wyczytać nawet z budowy słowotwórczej neologizmów mięsarianizm i mięsarianin (por. zakończenie ~arianizm, ~arianin). Chociaż, zwłaszcza jeśli chodzi o drugie słowo, trudno mieć pewność, czy nie jest to kalka angielskiego rzeczownika. Rzadko spotykane, ale mające podobne znaczenie słowo meatarian oznacza właśnie ‘kogoś, kto je mięso’, albo nawet ‘kogoś, kto je tylko mięso’ [1] (por. też ang. meatatarian [2]). W wypadku omawianych neologizmów nie chodzi jednak o drugie z przywołanych znaczeń. Mięsarianizm to po prostu najczęściej spotykany sposób odżywiania się – uwzględniający i mięso, i produkty roślinne. W końcu nie samym mięsem mięsarianin żyje…
Barbara Pędzich