Hasło
antynatalistyczny
Definicja
Antynatalistyczne idee to idee głoszące, że ludzie nie powinni mieć dzieci, gdyż nie można skazywać nowych istot na życie w cierpieniu, w przeludnionym świecie, tylko po to, by zaspokoić własne potrzeby. Jako antynatalistyczne określa się także działania zmierzające do urzeczywistnienia tych idei. Słowo używane głównie przez ludzi interesujących się problemami społecznymi.
Przykłady użycia
Pierwsze wzmianki o tym, że lepiej było się nie urodzić pochodzą ze starożytnej Grecji. Myślenie antynatalistyczne w ostatnim czasie jednak przybiera na sile - wszystko przez destrukcyjny charakter działalności człowieka. (Źródło)

Moi znajomi rozumieją to bardzo dobrze. Wiedzą też, że nie ma czegoś takiego jak instynkt macierzyński, co najwyżej jest chęć opieki, którą można zaspokoić w różny sposób, niekoniecznie rodząc dzieci. Ci, którzy już znają nasze antynatalistyczne poglądy oczywiście nie pytają o potomków, chyba, że zagadują nas o to, czy w przyszłości planujemy np. adoptować dziecko, bo tego antynatalizm nie wyklucza. (Źródło)

Ważnym wątkiem myśli antynatalistycznej jest też krzywda, jaką ludzie czynią innym gatunkom, szczególnie zwierzętom hodowanym na rzeź. Przemysłowy chów zwierząt przyczynia się nota bene do niekorzystnych zmian klimatycznych. Antynatalizm w tym kontekście przyjmuje stanowisko nieantropocentryczne – zauważa bowiem, że człowiek to jedynie jeden z gatunków o takich samych prawach do życia jak świnia czy krowa. (Źródło)

Jednak antynataliści uważają, że prokreacja zawsze była i zawsze będzie zła z powodu nieuniknionego cierpienia życia. Podobnie zarówno w działaniach antynatalistycznych, jak i działaczach na rzecz klimatu jest to, że obserwują wzrost uwagi z powodu ogólnego pesymizmu na temat stanu świata. (Źródło)

27-letni Raphael Samuel chce pozwać swoich rodziców za to, że urodził się „bez jego zgody”. Takie twierdzenie jest zgodne z tezami tzw. ruchu antynatalistycznego, który mówi, że posiadanie dzieci jest tak samo moralnie złe, jak kidnaping i niewolnictwo. (Źródło)

Prognozy dla planety są coraz gorsze, coraz częściej nie mówi się już o zmianach klimatu, ale katastrofie klimatycznej. Przerażające dane mają wpływ na decyzje ludzi, wielu młodych zastanawia się czy to dobry pomysł, by mieć dzieci skoro nie wiadomo, jaka przyszłość czeka je na Ziemi. Ruch antynatalistyczny, który do tej pory był tylko ciekawostką, rośnie w siłę. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz można interpretować jako utworzony na gruncie polszczyzny lub zapożyczony.
Informacja słowotwórcza
Jeśli uznamy, że wyraz jest utworzony na gruncie polszczyzny, to jego podstawą jest antynatalizm.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że wyraz jest zapożyczeniem, to pochodzi on najprawdopodobniej od francuskiego przymiotnika anti-nataliste ‘antynatalistyczny’, powstałego przez dodanie prefiksu anty- do podstawy nataliste ‘dążący do tego, by w państwie rodziło się wiele dzieci; uważający, że dobrze jest, jeśli rodzi się dużo dzieci’. Jego pierwotnym źródłem jest łaciński natalis ‘odnoszący się do urodzenia lub pochodzenia’ (od natus – imiesłów przeszły czasownika nasci ‘narodzić się’).
Informacje pozajęzykowe
Francuski przymiotnik anti-nataliste został, jak można sądzić, po raz pierwszy użyty w wydanej w 2006 r. książce belgijskiego pisarza i filozofa Théophile’a de Giraud „L'art de guillotiner les procréateurs : Manifeste anti-nataliste” (dosł. ‘sztuka gilotynowania prokreacji / osób, które się rozmnażają: manifest antynatalistyczny’). W niej też pojawił się termin  antynatalizm (antinatalisme).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 czerwca 2022
Hasło opublikowane
17 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Damian Kapturkiewicz
Opracowanie hasła
Damian Kapturkiewicz, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google