Hasło
rarytas
Definicja
Rarytas to inaczej raryt.
Przykłady użycia
Jak co roku udałem się na Roztocze i Lubelszczyznę z nadzieją na rzadkości. I choć wyjazd był bardzo udany (ponad 100 zaobserwowanych i usłyszanych gatunków) to na rarytasy nie trafiłem. Spośród drapieżników dominowały błotniaki stawowe... (Źródło)

Przeciętnego odbiorcy nie interesuje czy gatunek jest rarytasem i ile wysiłku autor włożył w zdjęcie...często to widzę na galeriach internetowych gdzie ptasiarze dostają tzw.” bęcki” od publiki.Ważny jest efekt a nie gatunek - taka smutna prawda. (Źródło)

W zimie na ciepłych, niezamarzających wodach gromadzą się ptaki, w tym takie gatunki, których dystans ucieczki przez pozostałą część roku jest duży i nie jest łatwo je obserwować. W Krakowie regularnie odwiedzam odcinek Wisły pod Wawelem oraz w Tyńcu. Co roku pojawiają się rarytasy - bewiki, nury, a nawet sterniczka. (Źródło)

Tuż przed nosem, widziałem krążące, cudowne ptaki, a próby zrobienia przyzwoitego zdjęcia, spełzały na niczym. (…) Tym razem nie było mi pisane, zobaczyć nadzwyczajnego rarytasa, ani powiększyć listę gatunków. Pikanterii dodaje fakt, iż po drodze spotkaliśmy trzech Ptasiarzy. (Źródło)

Prezent lekko poświąteczny - sowa jarzębata. Ptak, który z rzadka pojawia się zimą w Polsce, zawsze wzbudza sensację wśród ptasiarzy. Niektórzy peregrynują do niej przez pół kraju. Miałam szczęście oglądać i fotografować to cudo w nieodległej okolicy i w dodatku jeszcze w zimowej. (…) Cudowny rarytas, gratulacje. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo to jest prawdopodobnie kalką znaczeniową, dlatego zostało oznaczone dwoma tagami: jednostka zapożyczona i jednostka utworzona na gruncie polszczyzny.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Słowo to powstało w wyniku neosemantyzacji istniejącego już w polszczyźnie rzeczownika rarytas ‘rzadkość, coś osobliwego i cennego’, przy czym źródłem nowego znaczenia był prawdopodobnie angielski rzeczownik rarity, odnoszący się do cenionych wśród miłośników birdwatchingu rzadkich gatunków ptaków (angielskie środowiskowe określenie rarity powstało natomiast zapewne w wyniku zawężenia znaczenia ogólnoangielskiego rzeczownika rarity ‘rzadkość, coś rzadko spotykanego’).
Informacja gramatyczna
D. lp rarytasa
Hasło zgłoszone
30 października 2021
Hasło opublikowane
30 października 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google