Hasło
birdwatching
Definicja
Birdwatching (inaczej ptasiarstwo, rzadziej ptaszenie) to hobby polegające na obserwowaniu ptaków w ich naturalnym środowisku, zwykle z wykorzystaniem lornetki lub lunety, często połączone z fotografowaniem ptaków, a także zgłębianiem wiedzy na ich temat. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się obserwowaniem ptaków.
Przykłady użycia
Miejski ptakolub o korzyściach z birdwatchingu (…). Kontakt z ptakami ma dobroczynny wpływ na ludzi, redukuje stres i wzmacnia poczucie szczęścia. – Gdyby ludziom nakazano codziennie oglądać wschody słońca, to znacznie spadłaby przestępczość. (Źródło)

Jeśli jesteście zainteresowani birdwatchingiem i chcecie rozpocząć obserwację paktów, musicie przede wszystkim zakupić odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będziecie w stanie zobaczyć zwierzęta bez naruszania ich spokoju. (Źródło)

Dzięki birdwatchingowi doceniam spokój otaczającej przyrody, co pozwala mi zachować dystans wobec codziennych problemów – opowiada Joasia, studentka biologii, od dwóch lat zapalona miłośniczka ptasiarstwa. Oprócz amatorskiego podglądania ptactwa, można również uprawiać birdwatching wyczynowo, który polega na „wytropieniu” jak największej liczby gatunków ptaków. (Źródło)

Przypuszczam, że już niebawem liczba osób zajmujących się birdwatchingiem osiągnie poziom 10 000. (...) Niektórzy są skłonni nawet uważać, że nasz kraj jest potęgą w tego rodzaju turystyce i pozostaje w tym względzie w międzynarodowej czołówce, przyjmując rocznie kilka tysięcy birdwatcherów, głównie z Europy Zachodniej, w tym z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, ale także z Holandii czy Belgii. (Źródło)
Wymowa
[berdłoczing]
Informacja o pochodzeniu jednostki
ang. bird-watching
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 października 2021
Hasło opublikowane
30 października 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google