Hasło
nowy rok, nowa(y) ja
Definicja
Niektórzy ludzie potocznie i żartobliwie mówią nowy rok, nowa(y) ja, kiedy podejmują postanowienia noworoczne. Wyrażenie używane częściej przez kobiety lub w odniesieniu do kobiet.
Przykłady użycia
Nowy rok nowa ja! Postanowienia noworoczne czas zacząć! Facebook’a zalały podsumowania zeszłego roku. Zapanowała atmosfera sukcesu, udało się osiągnąć to, tamto i siamto. Może nie było najłatwiej, ale nowy rok, więc nowa ja, nowe wyzwania, czas sporządzić listę postanowień noworocznych! (Źródło)

NOWY ROK - NOWY JA! Zacznę uprawiać sport, przejdę na dietę, rzucę palenie – to najbardziej popularne postanowienia noworoczne. Brzmi znajomo? A jak długo udało Ci się w nich wytrwać? (Źródło)

"Nowy rok, nowy ja"? Jeżeli Waszym noworocznym postanowieniem jest zrzucenie wagi, to zapraszam do udziału w #zagrubo2022. (Źródło)

Nowy rok – nowa ja, czyli postanowienia noworoczne
Kilka dni temu hucznie powitaliśmy Nowy Rok, żegnając tym samym nasze złe przyzwyczajenia. Rzucanie palenia, więcej sportu i dieta to trzy najpopularniejsze obietnice, które składamy sami sobie na początku roku. Są zwolennicy czekania do tego momentu i tacy, którym nowy rok kalendarzowy nie robi różnicy, bo zmiany wcielili w życie już dawno. Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoimi wyzwaniami w 2019 roku, mamy kilka wskazówek i propozycji! (Źródło)

Od 4 stycznia dołaczam do sekcji biegówkowej i backcountrowej. Nowy rok, nowa ja [facebook.com; post prywatny]
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Frazeologizm ten jest prawdopodobnie kalką, dlatego został otagowany jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem tego połączenia jest prawdopodobnie angielska fraza new year, new me o takim samym znaczeniu jak polska jednostka.
Informacje dodatkowe
Zapis nowy rok nowa ja (jak w cytacie pierwszym) jest niezgodny ze współczesną normą interpunkcyjną.
Warianty
Hasło zgłoszone
26 stycznia 2022
Hasło opublikowane
26 stycznia 2022
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google