Hasło
koronials
Definicja
Koronialsami niektórzy nazywają potocznie dzieci urodzone lub poczęte w czasie pandemii COVID-19, która rozpoczęła się w Polsce w marcu 2020 roku.
Przykłady użycia
Ci, którzy wcześniej nie mieli na to czasu, bo za długo siedzieli w pracy, mają ku zbliżeniom idealną okazję. Całkiem prawdopodobne, że na świat przyjdzie za kilka miesięcy pokolenie koronialsów. Historia pokazuje, że w przeszłości  po różnego rodzaju kryzysach rodziło się więcej dzieci. Zobaczymy, jak będzie tym razem! (Źródło)

Kryzysy emocjonalne z początku pandemii często próbowaliśmy zaleczać śmiechem, serwując sobie nawzajem memy na temat awantur o papier toaletowy i żarty o tym, ile to dzieci urodzi się po tym całym lockdownie, no bo co tu robić w domu. (…) Dziś już mamy dowody, które pokazują, jak bardzo teza o nadciągającym baby boomie „koronialsów” była nietrafiona. (Źródło)

Sytuacji nie ratują tzw. koronialsi. Tak jak przewidzieli demografowie – mimo zamknięcia ludzi w domach, co może stymulować większą liczbę urodzeń, spowolnienie gospodarki, niepewność związana z pracą i problemy służby zdrowia przeważyły i dzietność nie wzrosła. (Źródło)

We Włoszech o dziwo zaobserwowano znaczny wzrost sprzedaży bielizny i bardzo mnie ciekawi, czy urodzi się przez to więcej "coronialsów"? (Źródło)

Niech dzieje się magia, a za dziewięć miesięcy powitamy nowe pokolenie koronialsów. A jeśli nie macie ochoty na happy ending, albo nie znaleźliście jeszcze drugiego kompana do kwarantanny, to serdecznie polecam randkę ze sobą. (Źródło)
Warianty
Informacja gramatyczna
zwykle w lm.

M. lm. koronialsi
Informacja o pochodzeniu jednostki
Z ang. coronials (w języku angielskim jest to forma liczby mnogiej).
Informacje pozajęzykowe
Słowo koronials powstało w związku z pandemią COVID-19, zwaną pandemią koronawirusa.
Informacje dodatkowe
Niektóre konteksty wskazują na to, że określenie koronialsi może się również odnosić do: 1) dzieci, które w czasie pandemii COVID-19 rozpoczęły naukę (por. wypowiedź Michała Rusinka), 2) młodych osób, które podczas trwania pandemii kończyły szkołę średnią, zaczynały studia lub pierwszą pracę (por. np. artykuł Koronalsi S. Krawca; zob. też felieton D. Barańskiego na temat znaczeń angielskiego słowa coronials). W chwili opracowywania hasła redaktorzy nie znaleźli jednak wystarczającej liczby cytatów poświadczających te znaczenia.
Hasło zgłoszone
2 czerwca 2021
Hasło opublikowane
25 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google