Hasło
koronasceptyk
Definicja
Koronasceptyk (zwany też antycovidowcem) to osoba, która neguje istnienie pandemii COVID-19.
Przykłady użycia
"Czołowy koronasceptyk" Norwegii nie żyje. Zmarł na COVID-19 [...] Hans Kristian Gaarder uchodził w Norwegii na "czołowego koronasceptyka". Utrzymywał, że choroba wywoływana przez SARS-CoV-2 jest "czymś na kształt grypy" i że nie można się nią zarazić od drugiego człowieka. (Źródło)

Co najmniej 5 tysięcy koronasceptyków protestowało w niedzielę w zachodniej części Berlina mimo wydanego przez władze zakazu [...] Protesty, głównie przeciwko działaniom rządu w czasie pandemii koronawirusa, rozpoczęły się już rano wokół Placu Olimpijskiego w dzielnicy Charlottenburg.  (Źródło)

Na szczęście jest tak, że ciągle w społeczeństwie takich osób, które są koronasceptykami, które uważają, że pandemii nie ma, albo które uważają, że eksperci celowo wprowadzają nas w błąd po to, żeby czerpać korzyści, jest w społeczeństwie zdecydowana mniejszość. To jest około 20-25 procent. (Źródło)

Jak wynika z badań [...], 17 procent Polaków uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa, a ponad 20 procent badanych wcale się nie boi zakażenia. Tak zwani antycowidowcy i koronasceptycy demonstrowali swoje poglądy w wielu miastach Polski. Jednak jest coraz więcej ofiar wirusa, który dotyka także osoby młode i wysportowane. (Źródło)

Dorota Szelągowska podsumowuje koronasceptyków: "Na głupotę niestety jeszcze nie ma lekarstwa". (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako utworzony na gruncie polszczyzny, to jest on derywatem złożonym.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako zapożyczony, to jego źródłem jest angielska jednostka  corona sceptic / coronasceptic. 
Informacje pozajęzykowe
Słowo to powstało w związku z pandemią COVID-19.
Hasło zgłoszone
2 czerwca 2021
Hasło opublikowane
6 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google